1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bilgisayarın Göze Etkileri
Bilgisayarın Göze Etkileri

Bilgisayarın Göze Etkileri

Hayatın devamını basitleştiren her türlü iş, yakından ya da uzaktan bilgisayarlarla ilişkili duruma geldi. Bilgisayar yorgunluğu, uzun müddet bilgisayar...

A+A-

Hayatın devamını basitleştiren her türlü iş, yakından ya da uzaktan bilgisayarlarla ilişkili duruma geldi. Bilgisayar yorgunluğu, uzun müddet bilgisayar kullanımına bağlı baş, boyun, sırt ve göz ağrısı gibi hastalıklar ciddi oranda artış göstermeye başladı. Bilgisayarlardan vazgeçmemiz neredeyse imkansız ama doğru oturuş, uygun gözlük kullanımı ve çevresel olaylara doğru yönetme ile göreceğimiz zararı minimuma indirmek olası.

GÖZ KURULUĞU

Son zamanlarda bilgisayar kullanıcılarının yaptığı şikayetler arasında, gözlerde batma, ağrı, yanma, sulanma ve çift görme geliyor. Gözlerin uzun süre yakın aralıkla odaklanması, göz'de bulunan lenslerin kırıcılığının artmasına sebep olur. Gözde bulunan kaslar, bu durumu üstelemek için sürekli uyum içinde olmaya çalışır. Bu, göz kaslarını yoran bir zamandır ve gözde ağrıya sebep olur. Devamlı yakın mesafeye bakmak ve gölerini klavye ile ekran arasında gezdirmek, bakılan objeye uyumu zorlaştırır. Görüntü netliği bu sebeple yok olabilir ve bulanık görme sorunu olabilir. Ekrana yakınlık ve uyum ihtiyacı arasında doğru orantı vardır. Göz kaslarına zarar bu olay, gözde kuruluk ve buna bağlı yanmalara neden olur. Hemen peşinden batma ve kızarıklık gelişir. Gözde kuruluk olduğunda, göz yaşı tabakası da bu olaydan etkilenerek buharlaşmaya başlar. Yeniden ıslatılması içinse gözün kırpılması gerekir. Araştırmalara göre, sağlıklı bir bireyin dakikada ortalama 25 kez gözlerini kırpması gerekiyor. Her şeyin iyi olması için dakikada 25 kez kırpılması gereken göz, yakın mesafede bilgisayar kullanırken sadece 5-10 kez kırpılabilir. Bu olay, göz kuruluğuna neden olur. Bir de çevredeki ısı değişikliği ve muhtemel fan etkisi ile kuruluk daha kısa bir zamanda gelişir. Ekran göz hizanızdan yukarıdaysa ona bakmak için göz kapaklarınızı normalden daha fazla açmanız gerekir. Bu durumda göz kuruluğu riski artar.

ORTAM IŞIĞI DA ÖNEMLİ

Değişen ortam ışığı, ekran kontrastında değişikliğe sebep olur. Netlik farkındalık gösterdiğinde göz bebekleri siz farkında olmasanız bile küçülerek duruma adapte olmaya çalışır. Ekran parlaklığının fazla açık olması da göz bebeklerinin küçülmesine neden olur. Böyle durumlarda gözlerde ağrı ve kalitesiz görme şikayetleri artar. Kullandığınız bilgisayarın ekranı, titreşime neden olmayacak kalitede olmalı ve bombe şeklinde olmamalıdır.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dik ve rahat bir oturuş pozisyonu olmalıdır. Bacaklar yere dik, uyluk kemiği paralel, sırt ve kollar düz, ön kol tabana paralel olmalıdır. Sandalye sırt destekli olmalı ve ayarlanabilir olmalıdır. Ekran parlaklığı ve konumu oturuşa müsait olmalıdır. Ekran parlaklığı, bireyin en rahat ettiği seviyede, konumu ise göz çizgisinde tutulmalıdır. Ekrana bakarken tam karşıya bakıyor olmak gerekir.

[ilgiliMakale icerik_id="2289"]
[ilgiliMakale icerik_id="2293"]
[ilgiliMakale icerik_id="2307"]
[ilgiliMakale icerik_id="2304"]
[ilgiliMakale icerik_id="2301"]
[ilgiliMakale icerik_id="2297"]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.