1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Skype Özellikleri
Bilgisayar Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar Virüsleri, amaçları genellikle yayılmak ve yazılımsal olarak bilgisayarın anormal şekilde çalışmasını sağlamak için tasarlanmış, birçok...

A+A-

Bilgisayar Virüsleri, amaçları genellikle yayılmak ve yazılımsal olarak bilgisayarın anormal şekilde çalışmasını sağlamak için tasarlanmış, birçok format ve ortamda çalışabilen programcıklardır.

Dışarıdan giriş yapılan veri ile, internet ortamından, e-posta gibi birbirinden farklı yöntemlerle bulaşabildikleri gibi verilerinize zarar verebilir, e-posta sisteminize hakim olabilir, yavaş çalışmasına, yeniden başlama, hata verme şeklinde birçok sıkıntılara yol açabilmektedir. Bilgisayarımıza “Toplanın! Ey zihniyeti bozuk yazılımlar.” şeklinde bir komut verebiliyor olsaydık virüsler dört ayrı dosyada buluşurlardı. Dosya virüsleri, Makro virüsleri, Betik “Script” dili virüs ve Önyükleme “boot” virüsü olmak üzere toplanan bu programcıklar kendi içlerinde de birçok farklı çeşidi vardır.

Tabii yarın birisi çıkarda başka bir mantıkla çalışan başka bir virüs yazarsa bu dosya sayımız artacaktır. Adı üzerinde Virüs, sınıflandırma yapmak bile zor bir bilgisayar sorunudur.

Bilgisayar Virüsü genelde ev kullanıcıların bilgisayar konusunda karşılaştıkları problemlerin temelini oluşturur. Bilgi güvenliği konusunda donanım ve yazılım olarak tedbir almış işyeri ve kamu birimleri kısmen Virüs den daha az etkilenirler. Çünkü sizin evinizdeki bilgisayarda görünmez hale gelmiş (D:) sürücüsünü biraz uğraşı ve zaman harcayarak düzeltmeniz muhtemeldir. Ancak kaybolan Nüfus Cüzdanınızı çıkartmak için Müdürlüğe gittiğinizde “Sisteme virüs bulaşmış, kaydınız görünmüyor.” Şeklinde alacağınız bir cevap ciddi anlamda canınızı sıkabilir. Bu yüzden böyle server ve ağ yapılarına sahip veri tabanları ciddi paralar harcanarak Güvenlik Duvarları ve Antivirüs yazılımlarıyla koruma altına alınmaları gerekir. Nihayetinde bu güvenlik önlemleri için harcanacak rakamları, sisteme virüs bulaştığında oluşacak zararla karşılaştırmak söz konusu olmayacaktır. Büyük çaplı sistemlerde virüs kaynaklı problemlerde profesyonel müdahale gereklidir ve sistem altyapısını ileri seviyede bilmeden yapılacak müdahaleler büyük sorun olacaktır. Böyle problemlerle karşılaşan bilgi işlem personelleri öncelikle tüm sisteme giriş ve çıkışı kapatır. Tüm yetkileri dondurur, veri depolama birimlerini ayırır ve başka lisanlı temiz bir bilgisayarda temizleme işlemi yapar. Sonrasında mevcut sistemi farklı bir Boot sistemi üzerinden açarak temizleme çalışması yapar. Çalışan sistemin büyüklük ve kapasitesine göre bu süreç oldukça zorlu ve zaman alabilen bir süreç haline gelebilir. Tabii kullanılan tüm yazılımlar lisanlı ve üst seviye olduğu için bulaşan virüs aynı oranda becerikli olduğunu gösterir.

Bilgisayar Virüsleri ile “Gider Yapan,” ev kullanıcıları ise oluşan sorunları için Web ortamında birçok çözüm yöntemi paylaşılmaktadır. Bu yöntemler kullandığınız işletim sistemlerine ve virüsün bilgisayarınızın çalışma yapısındaki sıkıntısına göre değişim göstermektedir. Virüs temizleme konusunda da ne yazık ki internette yüksek bir bilgi kirliliği söz konusudur. Sayfalar dolusu açılan siteler içerisinde acaba hangisi sizin öksürüp duran işletim sisteminize ilaç olacaktır orası muammadır. Birkaç siteyi okumaya başlarsınız ve kafanızda oluşan “muamma” dağılmaya başlar, çünkü nihayetinde virüs tüm hayatınız boyunca peşinizden gelen bir sıkıntı değildir. Çözüm yolları biraz biraz denenmeye başlanır ve bazı problemler bir nebze olsun düzelmeye başlar. Belki de yapacağınız araştırma sorununuzu tamamen çözebilir. Talihsizliktir ki yapılacak işlem aslında basittir, sizi İstihbarat Teşkilatına bağlanıyormuş hissi veren küçük “tek tıklamalık” yazılımlar yerine konuyla ilgili internetten ücretsiz, indirilebilir ve Türkçe dil desteği bulunan bir Antivirüs yazılımını indirmek, kurmak ve tarama yapmaktır. İkinci bir yöntemde bilgilerinizin yedeğini aldıktan sonra yapılacak sağlıklı bir “Format” Yeniden Kurma işlemidir. Bilgisayarınıza virüs bulaşması her şeyin sonu değildir ve daha çok yayılmasın diye bilgisayarınızı kapalı tutmanıza gerek yoktur. Tüm temizleme işlerinden sonra büyük sözü dinleyip zararlı sitelerden uzak durmak, bilinmeyen e-postaları açmamak ve standart bir güvenlik duvarı oluşturan Antivirüs yazılımının kurulu olduğu işletim sistemini tercih etmek virüs sıkıntısından bizi uzak tutacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.