1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bilgisayar Bilgisi Bizi Nereye Götürür?
Bilgisayar Bilgisi Bizi Nereye Götürür?

Bilgisayar Bilgisi Bizi Nereye Götürür?

Bilgisayar bilgisine sahip olan insanlarımızın varlığı, birçoğumuza göre karışık, dokununca bozulan, pahalı, anlaması zor diye tabir edilen bilgisayar...

A+A-

Bilgisayar bilgisine sahip olan insanlarımızın varlığı, birçoğumuza göre karışık, dokununca bozulan, pahalı, anlaması zor diye tabir edilen bilgisayar teknolojisinin ülkemize girişinden bu güne zaruri bir ihtiyaç olmuş ve bu konuda “Bilgisayarcı” lar yetişmiştir.

Üniversitelerimizin ilgili bölüm ve yerleşkeleri aynı dönemde bilişim bölümleri açıldı, farklı alt branşta eğitimler alındı ve nihayetinde neslimizin yeni tanıştığı bu cihazlar konusunda ciddi bir yetişmiş personel ortaya çıktı. Kendi dallarında eğitim almış bu kişiler öncelikle önemli devlet kuruluşlarında ya da kurumsallaşmış özel sektör şirketlerinde, kendi alanlarında önemli kararlara imza atabilecek seviyede birçok pozisyonda bilişim dünyasına giriş yaptılar.

Bilgisayar bilgisine olan ihtiyacımız, devlet eliyle eğitim sistemine dahil edilerek belirli ölçüde çözüme ulaşıldı. Ancak bilgisayar sadece devletin bünyesinde kalmayıp ne zaman kamu kesimine de yayılmaya başladı, aynı yetişmiş personel ihtiyacı güncel yaşantımızın birçok yerinde de ihtiyaç duyulur hale geldi. “Adım başı Bilgisayarcı” deyimleri kulaklarımıza çalınırken çoğunlukla okumadan, kurcala, yapanı izle, olmuyor de, bu modeller böyle, benden önce birisi bakmasıyla ben kesin yapardım, tarzında insan ve bilgisayar beynini zorlayacak davranışlar ortaya çıkmaya başladı. Bir markanın 100 den fazla modeli varken ve 50 ye yakın marka söz konusuyken nasıl oluyor da bu kadar engin bilgiye sahip birileri mahallemizde notebook onarım merkezi açabiliyordu? Yanlış bilgi ve müdahalelerin faturalarını öncelikle kullanıcılar sonrada binlerce Türk Lirası verilip taksitle satın alınmış bilgisayarlarımız ödemeye başladı. Herkes bilgisayardan anlıyor ve birçok kişi bilgisayar bayisi olabiliyorken piyasanın doğal rekabet ortamının verdiği sıkıntılarla beraber, fiyat/hizmet eğrisinin altında kalmaya başladık. Büyüklerimizin “Kendi paranla rezil olma” şeklinde tabir edilen mağdur durumlarını bilgisayar sahibi herkes yaşamaya başladı. Önünüze gelen herhangi bir bilgisayar bayisine girdiğinizde yüzünüze bile bakmayan, hor gören, neden geldin der gibi, tavırlara maruz kalmaya başladık ve asıl sorun, bu insanlarımızda oluşan Microsoft’un bünyesinde çalışmış, yeni işletim sistemi çalışmasındaki kod tabanı istediği gibi olmadığından kapıyı vurup çıkmış edası gün geçtikçe sinir altyapımızı bozmuştur.

Bilgisayar bilgisi bizi nereye götürür? Bunun cevabını aslında herkes biliyor. Zamanla maddi durumumuzda belirgin oranda görülen bir iyileşme ve kendimize entegre edebileceğimiz ölçüde bir yaşam standardı. Lakin bilgi sahibi olmak insana kibir ve böbürlenme den ziyade daha bir hoşgörü katması gerekmiyor mu? Sosyal paylaşım siteleri hariç bilgisayarı başka iş için kullanmayan bir ev hanımı internet ortamındaki karşısına çıkan sitenin güvenlik sertifikası hakkında bilgi sahibi olmaması kadar normal bir şey olamaz. Tıkladığı bir site yüzünden işletim sistemi istenen şekilde de çalışmadığı zaman, çözüm için başvurulan kişi ülkemizde nedense önce kullanıcıyı fırçalama yoluna gider. “Bunda anlamayacak ne var! Bu site virüslü.” Tarzında serzenişte bulunurken kendisi de PHP dilini bulan arkadaş olmasa gerek. Herkesin bilgi sahibi olduğu konu kendisine özgü olması gerektiği gibi hiçbir kullanıcı kullandığı bilgisayarın işletim sistemi açıklarını bilmek zorunda değildir. Bilgisayar bilgisinin gerçekten kişiliğini olgunlaştırıp gerçek “Uzman” denilen kişiler böyle davranışlara asla gerek duymazlar. “Yavaş çalışıyor, temizlik yapılması gerekiyor.” Denildiği zaman eline bezi alıp ekranı silen annelerimize bile uygun bir dille ve kesinlikle kırmadan sade bir şekilde sorun ve çözüm yöntemini anlatırlar. Annemizin yerine biber dolması yapabiliyorsak durum başka ama yapamıyorsak onun yerine sosyal paylaşım hesabındaki virüsü temizlemek bizim görevimiz olsa gerek.

Bilgisayar Bilgisi bizi tecrübeli bir Teknik Personele dönüştürmediği sürece ve bu bilgimizi kullanarak başkalarına baskı yaptığımız sürece, bilgisayar bilgimiz “Bilgisayara Giriş” dersinin ilk dakikasından ya da format atmaktan ileriye geçemeyecektir.

[ilgiliMakale icerik_id="2289"]
[ilgiliMakale icerik_id="2293"]
[ilgiliMakale icerik_id="2307"]
[ilgiliMakale icerik_id="2304"]
[ilgiliMakale icerik_id="2301"]
[ilgiliMakale icerik_id="2297"]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.