1. HABERLER

  2. KADIN & AİLE

  3. Bebeklerde Kulak Deldirme: Kaç Yaşında Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebeklerde Kulak Deldirme: Kaç Yaşında Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerde Kulak Deldirme: Kaç Yaşında Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütün ebeveynlerin merak ettikleri konuların başında bebeklerde kulak deldirmenin en ideal zamanının ne zaman olduğudur. Minik çocuğun kulağı nerede delinmeli ve çeşitli iltihaplanmalara karşı nasıl bakım yapılmalıdır? Haber detayında...

A+A-

Bebeklerde Kulak Deldirme Yaşı Kaçtır?

Genel itibariyle küçük çocuklarda yani bebeklerde kulak deldirme zamanı konusunda karar verilmiş olan belli bir yaş yoktur. Bu durum daha çok bireysel bir tercihtir. Fakat çeşitli sağlık kuruluşlarının da önermiş olduğu ve anneler arasında yaygınlık kazanan çeşitli görüşler vardır. Fikir edilmesi açısından bu bilgilerden bahsedilmesinde fayda olacaktır.

Yeni doğan bebeklerin kıkırdakları çok daha incedir. Bu nedenle kulak delme işlemleri ve küpe takmak daha az acı verici olabilecektir. Ancak çok küçük bebeklerin kulaklarının delinmesi işlemleri daha çok sağlık kuruluşları tarafından önerilmemektedir. Delme işlemleri uygulaması ve kulak deldirdikten sonraki bakım süreci doğru bir şekilde yerine getirilmez ise çeşitli iltihaplanmalar ya da diğer sağlık problemlerine sebep olabilir.

Fakat gerek Dünya Sağlık Örgütü gerekse de anne adayları arasında yaygınlık ile kullanılan ve faydalı olduğuna inanılan yaş grubu 2. yaşın sonuna denk gelmektedir.

Bebeklerde Kulak Delme Küpesi Seçimi İle İlgili Bilgiler

  • Bebeklerdeki kulak deldirme işlemlerinden geçtikten sonra iltihap bulaşmaması açısından takılan küpelerin paslanmaz çelik veya eğer mümkün ise altın olması gerekir. Diğer metallerin alerjik reaksiyonları sonucunda çeşitli iltihaplanmaları meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.
  • Küpe seçiminin daha çok küçük ya da nokta küpelerden olması gerekir. Çünkü sallanan küpeler sağa ve sola takılabilir, bu da bebeğin kulağına zarar verebilir.
  • Bebeğin kulak memesine girecek olan bölümü mümkün olduğunca ince olmalıdır.
  • Küpelerin arkasında bulunan klips, vidalı olmalıdır yani böylelikle istenildiği zaman çıkarılabilir.

Bebeklerde Kulak Nasıl Delinir?

Öncelikli olarak bebeğe karşı dürüst olmakta fayda olacaktır. Yani kulak deldirmek aslında annenin bebeği ile arasındaki güven duygusunu sarsmamalı. Biraz canının yanabileceğini belirtmeli ve buna göre önlemler en başından itibaren alınmalıdır. Kulağı deldirdikten sonra ise bebeğin dilediği renk ve desende küpe alıp takabileceğini söyleyerek aslında bebeğin motive edilmesi daha da mantıklı olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler