1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Çavuşoğlu ve Cevad Zarif Görüşmesi Bitti! Önemli Açıklamalarda Bulundular
Bakan Çavuşoğlu ve Cevad Zarif Görüşmesi Bitti! Önemli Açıklamalarda Bulundular

Bakan Çavuşoğlu ve Cevad Zarif Görüşmesi Bitti! Önemli Açıklamalarda Bulundular

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif görüşmesi tamamlandı. İki bakanda görüşme sonrası olumlu mesajlar verdi.

A+A-

Ortak basın toplantısında Çavuşoğlu şu konulara değindi:

Astana formatında üçlü zirve Tahran'da olacak.  Zirvenin hazırlıklarını bugün başlatmış olduk.

Bugün kardeşim Cevad Zarif'le bölgesel konuları ve bu konulardaki iş birliğimiz değerlendirdik. Suriye'deki son durum ve genel durum ele alındı. Aynı şekilde Irak ve Körfez konularını ele aldık.

Güney Kafkasya'da bir ateşkes var ve hepimiz bunun kalıcı olmasını istiyoruz. Güney Kafkasya'daki ateşkes herkesin yararınadır ama en çok, Ermenistan ve Ermenistan halkı faydalanacaktır.

İran ABD ve Avrupa üçlüsüyle imzalanan nükleer anlaşmaya başından beri katkı sağladık. Maalesef Trump yönetimi bu anlaşmadan geri çekildi. Umarım Biden yönetimiyle antlaşmaya geri dönerler. Kardeş İran'a yönelik yaptırımlar kalkmış olur. Türkiye olarak İran'a desteğimiz tam." ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise yaptığı  açıklamada;

İran ve Türkiye zor günlerde beraber olmuşlar, biz zor günlerde beraber olmanın kıymetini iyi biliyoruz. Umarım ABD'de terör devleti gittikten sonra İran, Türkiye ve bölge halkını daha güzel günler bekliyor olacaktır." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler