1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sigara İçen Annelerin Bebeklerinde Daha Fazla Mı Gaz Oluyor
Astım Hastalığı

Astım Hastalığı

Ülkemizde ve dünyada oldukça sık görülen bir hastalık olan astım bir solunum yolu hastalığıdır.Astımın sebepleri nelerdir?Kesin sebepleri yoktur fakat...

A+A-

Ülkemizde ve dünyada oldukça sık görülen bir hastalık olan astım bir solunum yolu hastalığıdır.

Astımın sebepleri nelerdir?

Kesin sebepleri yoktur fakat bir kısmı doğuştan bir kısmı ise sonradan oluşan soluk yolu hassasiyetine bağlı olarak ortaya çıkar. Alerjik olabileceği ihtimalleri üzerinde durulmuş ve keşfedilen bir immünglobulin sebebiyle alerjik etkenlerin ciddi bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.

Astımın belirtileri nelerdir?

Uzun süreli öksürükler, nefes alıp verirken göğüste oluşan ıslık sesi, tıkanıklık ve darlık hissi astımın birincil belirtileridir.

Astım tedavi edilebilir bir hastalık mı?

Erken teşhis edilebilirse başlangıç döneminde tedavi edilebilir fakat ilerlemiş astım sadece kontrol altında tutulabilir. Nöbetler azaltılabilir ve ya hafif atlatılması için önlemler alınabilir.

Astım nasıl tedavi edilir?

Astım tedavisinde genellikle inhaler dediğimiz ve çoğumuzun ağız spreyi olarak bildiği şekildeki ilaçlar kullanılır. İlaçların bu şekilde kullanılmasının sebebi böyle daha etkili olmasıdır. Kriz anında kullanılan rahatlatıcı ve diğer zamanlarda kullanılan tedavi ilaçları vardır.

Belirgin bir risk grubu var mıdır?

Yaş sınırı olmaksızın herkeste görülebilir. Doğuştan soluk yolu hassasiyetine sahip olunabileceği gibi çalışma ortamı, hava kirliliği gibi sebeplerde etkili olur. Yani yaşam tarzı ve çevreyle bağlantısı daha yüksektir.

Genetik midir?

Genetik olabileceği tahmin ediliyor fakat tamamen genetik diyemeyiz. Çünkü hassaiyet ve alerjenler gibi etkenlerde vardır.

Astım hastanın sosyal hayatını nasıl etkiler?

Astım hastası biri yaşadığı çevreyi değiştirmek zorunda kalabilir. Eğer hava kirliliği fazla olan bir yerde yaşıyorsa yaşadığı çevre nöbetlerini arttıracak ve ağırlaştıracaktır. Bunun yanı sıra çalıştığı iş çok fazla toz-polen gibi tetikleyicilere maruz kalmasına sebep oluyorsa işini de değiştirmek zorunda kalabilir. Bahar aylarında polenlerin ortaya çıkmasıyla astım hastaları için zorlu bir dönem başlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler