1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Adıyaman canlı hayvan pazarında sessizlik hâkim
Asgari Ücretle Geçinmeyi Daha Da Kolaylaştıracak 11 Tavsiye

Asgari Ücretle Geçinmeyi Daha Da Kolaylaştıracak 11 Tavsiye

Hayat pahalılığı, içinde bulunulan kapitalist sistem ve tüketim çılgınlığı, insanları bu kısır döngünün içerisine girmeye zorlamaktadır. Ancak asgari ücretle geçinmeyi daha da kolaylaştıracak 11 tavsiye bulunmaktadır.

A+A-

İmkansız gibi görünse de asgari ücretle geçinmek mümkündür. Asgari ücretle geçinmeyi daha da kolaylaştıracak 11 tavsiye nedir? Uygulamaya sokulan birkaç küçük ipucu asgari ücretlilerin geçimlerini imkanlı hale getirmektedir.

1. Tasarruf İlk Şart!

Herşeyin başı sağlık derler ama yalnızca bu kadarla sınırlı değildir. Herşeyin başı sağlığın yanı sıra tasarruftur. Asgari ücretle geçinmek zorunda olanların bir şekilde tasarruf yapması gerekmektedir. Bunun için giderler listesi hazırlanarak işe başlanabilir. Mümkün olduğunca bu listeden bazı maddelerin çıkarılması, yaşam şartlarının kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bunun için her ne kadar gözden kaçırılsa da küçük ayrıntılar, büyük önem taşımaktadır. Mesela su sızdıran musluklar tamir edilmelidir.

Ayrıca gereksiz tüketimden mümkün olduğunca kaçınılması gerekmektedir. Özellikle bayanların giyim ve kozmetik ürünlerinden yapacakları fedakarlıklar bütçeye olumlu etkiler sağlayacaktır. Asgari ücretli geçinenlerin marka takıntısını bir kenara bırakmalarında fayda vardır. İndirimler takip edilmeli ve bütçeye en uygun fiyatlara eğilim gösterilmelidir.

2.Asgari Ücretin En Büyük Düşmanı; Ev Kiraları

Her insan hayalindeki ev ve semtte yaşamayı hak eder. Ancak şartlar hangi koşula elveriyorsa ona uymak gerekmektedir. Kısacası ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Ev kiraları günümüzde, giderler listesinin başında bulunmaktadır. Bu nedenle kira konusunda bütçeye uygun bir evde yaşamak işleri kolaylaştırmaktadır. Ev kiralarının semtlere göre büyük farklılıklar gösterdiği göz önünde bulundurulduğundan, seçilen semt ne yazık ki hayallerdeki merkezi bölgelerde olmayacaktır.

Ayrıca ev seçiminde işe yakınlık faktörü de unutulmamalıdır. Ulaşım giderlerini mümkün olduğunca minimize etmek önemlidir. Evlerin küçük olması, temizlik, ısınma ve fatura konularında avantaj sağlamaktadır.

3.Dışarda Yemek Yeme Alışkanlığından Vazgeçin

Her ne kadar günün büyük çoğunluğu dışarıda geçiriliyor olsa da, evde yemek yemeyi alışkanlık haline getirmekte fayda var. Dışarda yemek yemek bütçede en fazla açığa neden olan faktördür. Ödemeler küçük küçük yapıldığından göze gelmeyebilir. Ancak bu alışkanlık çok fazla para gitmesine neden olmaktadır.

4.Teknoloji Çılgınlığından Uzak Durun

Çağın gerekliliği olarak, hayatı kolaylaştıran teknolojik ürünler sürekli olarak yenilenmekte ve bir üst modeli piyasaya sürülmektedir. Bu çılgınlıktan mümkün olduğu ölçüde uzak durulmalı ve ihtiyaç dışı ürünler satın alınmamalıdır.

5.Eğlenmek Para Harcamadan İbaret Değil

Günümüzde sosyal aktivitelerin para olmadan yapılamayacağı anlayışı hakimdir. Ancak bu tamamıyla yanlış ve sinir bozucu bir düşünceden ibarettir. Güzel bir kafede arkadaşlarla buluşmak, sinemaya gitmek ya da bowling oynamak yerine, daha keyifli ve ucuz aktiviteler de mevcuttur. Mesela sahilde yürüyüşe çıkmak, bisiklete binmek bunların başında gelmektedir.

6.Lüks En Büyük Düşmandır

Asgari ücretli kişilerin lüks harcama yapması çok mümkün görünmese de kredi katları sayesinde pahalı ürünlere yönelme olmaktadır. Kişiler mümkün olduğunda gereklilik arz eden ürünler almalı ve fazlasından kaçınmalıdır.

7.Borç, Yaşam Standartlarını Düşürmektedir

Kredi kartları doğru kullanıldığında hayatı kolaylaştırmaktadır. Ancak kullanım amacı aşıldığında tüketicilerin en büyük düşmanı olabilir. Bu sebeple gereksiz harcamalardan kaçınılmalı ve kredi kartlarına borçlanılmamalıdır.

8.İndirim Kampanyaları Takip Edilmeli

Her türlü alışveriş ihtiyaçları karşılanırken imdirimli seçenekler tercih edilmelidir.

9. Tüketim Kültürü Sizi Ele Geçirmesin

Toplumları tüketmeye iten sistemin farkına varılmalıdır. Satın alınması gereken çok fazla ihtiyaç varmış hissi uyandıran sistemin, bir alışveriş tuzağı olduğunu unutmayın.

10.Gelir ve Giderlerinizi Hesaplayın

Doğru hesaplama yöntemleri asgari ücretle geçinmeyi mümkün kılacaktır. Gelir ve giderler düzenli olarak not edilmelidir.

11. Uzun Dönemli Hareket Edin

Planlamalar yapılırken anlık kararlar geri plana atılmalı ve uzun vadede tedbirler alınmalıdır.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler