1. HABERLER

  2. GEZİ&TATİL

  3. Amasya evleri
Amasya evleri

Amasya evleri

Amasya evleri, Amasya ili ve tarihi açısından önemli bir yere sahip olmaktadırlar. Genel olarak yan yana ve bitişik bir biçimde yapılmış evler haremlik,...

A+A-

Amasya evleri, Amasya ili ve tarihi açısından önemli bir yere sahip olmaktadırlar. Genel olarak yan yana ve bitişik bir biçimde yapılmış evler haremlik, selamlık olarak da dizayn edilmiştir. Evler genel olarak bodrum üzeri tek veya iki katlı binalar olup, bazı evlerde üçüncü kat olarak çıkma kat yapılmıştır. Amasya evleri genel olarak rahat ve huzur verici tarzdadır. Bunun sebebi ise; evlerde avlu ve bahçe bulunmasıdır. Bahçelerinde de su kuyuları bulunmaktadır. Birbirleriyle yakın, bitişik olan ve yerden tasarruf etme olanağı sağlayan Amasya evleri; hem komşuluk ilişkilerini geliştirmekte, hem de Amasya'ya alan olarak büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Amasya evleri inşa edilirken mimari planı büyük bir titizlikle yapılmış ve yerden tasarruf edilmiştir. Özellikle Yalıboyu'ndaki evlerde Yeşilırmak yönündeki evler, çıkma katlarına destekle çıkılmış ve daha geniş bir alan elde edilmiştir. Bu durumu ile de evleri yapan kişilerin gerçekten temiz, titiz ve Amasya ili için yararlı bir şekilde çalıştıklarını söylemek mümkündür.

Amasya evleri, Hımış yapı tekniği ile yapılmıştır. Bu teknikte kerpiç önemli bir malzeme olmakta, ahşap olan bölümler kerpiç ile doldurulmaktadır. Ancak bu tür evlerin günümüze kadar ulaşması mümkün olmamıştır, çünkü bu evler Osmanlı döneminde yapılmış evler olmaktadır. Doğal afetler ve yangınlar yüzünden bu evlerin korunamaması aslında hem Amasya, hem de ülkemiz için büyük bir kayıp olmaktadır. Sırf bu sebeplerden Amasya'nın meşhur çarşıları ve sokakları küle dönmüştür. Amasya'da şuan da bulunan evlerin hepsi 19.cu yüzyıla, hatta 19.cu yüzyılın son yarısına ait olmaktadır. Son yıllarda Kültür bakanlığınca Amasya evlerinin restorasyon çalışmaları başlamış ve bu sayede bu evler yeniden ilgi odağı haline gelmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler