1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Aile İçi Şiddet ve Çocuk Üzerine Etkileri
Aile İçi Şiddet ve Çocuk Üzerine Etkileri

Aile İçi Şiddet ve Çocuk Üzerine Etkileri

Aile içinde babanın anne ve çocuklara uyguladığı şiddet ve psikolojik baskı ile çocukların psikolojik gelişimleri arasında sıkı bir bağlantı bulunmaktadır....

A+A-

Aile içinde babanın anne ve çocuklara uyguladığı şiddet ve psikolojik baskı ile çocukların psikolojik gelişimleri arasında sıkı bir bağlantı bulunmaktadır. Çocuklar aile içindeki şiddetten psikolojik olarak dolaylı etkilendikleri gibi fiziksel olarak doğrudan da etkilenmektedirler.

Çocuğa uygulanan fiziksel şiddet

Şiddet uygulayan kişi, anneye istediklerini yaptırabilmek ve duygusal olarak zarar verebilmek için, isteyerek çocuğa zarar verebileceği gibi, dolaylı olarak da psikolojik baskı uygulayarak zarar verebilir. Ayrıca anneye şiddet uygulayan kişi bilmeden ve istemeden sinirine sahip olamayıp çocuğa da zarar verebilir, bunların tamamı fiziksel şiddettir.

Çocuğa uygulanan psikolojik baskı

Aile ortamında huzur, mutluluk ve sevgi ihtiyacı olan çocuklar, şiddet uygulayan kişinin küfür ve hakaret içeren sözlerini gün boyunca duyduklarından, çok sevdikleri annelerine yapılan fiziksel ve sözsel şiddet nedeniyle psikolojik baskıya maruz kalırlar. Ayrıca hep mutlu bir ailenin hayalini kuran çocuklar şiddetin, hakaretin ve sevgisizliğin çok olduğu ortamda yaşadıkları hayal kırıklığı ve travma ile psikolojik baskı görmüş olurlar.

Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan çocukların yaşadığı sorunlar

- Fiziksel şiddet ve psikolojik baskı altında büyüyen çocuklarda duygu bozuklukları oldukça çok görülür

 - Bu çocuklar kardeşlerine karşı sevgi gösteremez ve duygusal bağ kuramazlar.

 - Duygusal bozukluk gösteren ve sevgisiz ortamda büyüyen çocuklarda çocuğun fizyolojik ve beyinsel gelişimleri yavaşlar veya durur.

 - Özellikle psikolojik şiddete maruz kalan çocuklar; gece uyuyamama, kabus görme, yataktan sıçrayarak uyanma, uykuda bağırma gibi sıkıntıları çokca yaşarlar.

 - Psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan çocuklar, depresyon, kaygı bozukluğu, stres yoğunluğu, yaşıtlarına şiddet uygulama gibi psikolojik sorunlu davranışlar gösterebilirler.

 - Şiddet görmüş ve şiddet görerek büyüyen çocuklar, yaşamlarında problemle kişilik gösterir ve sorunlu kişiler olarak hep itici bireyler olurlar.

 - Fiziksel şiddete maruz kalmış çocuklarda, gelecekte duracakları ilişkiler şiddet uyguladıkları, akranlarından uzak durarak yalnızlıklarına kapandıkları bir hayat süreceklerdir.

Aile içi şiddete maruz kalan çocuklar nasıl tedavi edilir

- Aile içi psikolojik baskı ve fiziksel şiddete maruz kalan çocuklar bu ailelerin ve şiddet uygulayan anne ve babaların elinden alınmalıdır.

- Devletin bu tür çocuklar için kurmuş olduğu çocuk bakım evlerine yerleştirilmeli ve bakıcı anneler ve pedagoglar eşliğinde duygusal tedavi uygulanmalıdır.

- Develet çocuk bakım evlerinde tedaviye alınan bu çocuklara sevgi ile yaklaşılmalı ve bir annenin çocuğuna yaklaştığı gibi yaklaşarak yakınlık kurulmalı, yaşadığı travmayı atlatması için yakınlık kurulmalıdır.

- Geçmişte yaşadığı anıları unutması için beynini meşgul edecek öğretici oyunlar pedagoglar ve bakıcı anneler ile birlikte - oynanmalı ve diğer çocuklara uyum sağlama sürecinde yanında olunmalıdır.

- Fiziksel şiddete maruz kalan çocuklar için Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığına Bağlı mor çatı çocuk birimi derhal aranmalı ve şiddet ve baskı gören çocuklar ihbar edilerek en erken zamanda çocuklar bu ailelerin elinden kurtarılmalıdır.

- Aile içi şiddete maruz kalmış, psikolojik baskı görmüş çocukların olduğu alanlarda yüksek sesle konuşmamalı, diğer çocuklara kızmamalı ve bağırılmamalıdır. Bu tür durumların yaşanması çocuğa anılarını hatırlatacak ve depresyona girmesine neden olacaktır.

- Arkadaş ortamında kavgası ve şiddet yanlısı olabilecek olan bu çocuklar diğer çocuklar ile yalnız bırakılmamalı uzun süre takip edilerek uyum sürecini aşmasına yardımcı olunmalıdır. Bu şekilde diğer çocuklara alışması sağlanabilir.

- Sizlerde etrafınızda psikolojik baskı ve fiziksel şiddet gördüğüne inandığınız çocuklar için gerekli telefon numaralarını arayarak ihbarlarda bulunun ve bu çocukların geleceğinin kararmasına izin vermeyin. Unutmayın, hepimizin çocuğu var ve çocuklarımız bizler için çok değerlidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.