1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Ahret Yurdu
Ahret Yurdu

Ahret Yurdu

İslama Göre Ölüm ve Sonrası: Bildiğimiz Alem ve Bilinmeyen Alem ; Gördüklerimizi Dahi Anlayamama Gibi Bir Durum Bazı Zamanlarda Söz Konusu İken Acaba...

A+A-

İslama Göre Ölüm ve Sonrası: Bildiğimiz Alem ve Bilinmeyen Alem ; Gördüklerimizi Dahi Anlayamama Gibi Bir Durum Bazı Zamanlarda Söz Konusu İken Acaba Bilmediğimiz Alem ve Alemler Ne Kadar İhtişamlı Korkunç ve Akıl Erdirilemeyecek Zaman Akışlarına ve Mekanlara Sahne Olmakta dır ? Aslında Bilinmesi Gereken Yüce Allah’ın Yarattığı Her şey Üzerinde İnanılmaz İnsan Aklının Eremeyeceği Bir Kudret ve Kuvvet’e Sahip Olmasıdır…

İslam Dini Alimleri Ahret Hayatını İki Ayrı Dünya Olarak Açıklamışlardır…

Ölümden Sonra Kabir Hayatı Kişi Öldükten Sonra Bir Muhasebe Sonunda Kabrinde Cennet Ya da Cehennem Hayatı Yaşar, ve Bu Süreç İsrafil a.s Kıyametten Sonra İkinci Kez Suru Üflemesine Kadar Sürer. Allah Resulü H.z Muhammed s.a.v birçok kişi tarafından bilinmeyen 2 ayrı olayda ölüyü diriltme mucizesi vardır. Bu diriltme olaylarından (mucuze’sinden ) bir tanesi Ahret hayatı ile alakalıdır. Bu Olayda Yüce Allah’ın Zaman Üzerindeki Kudretini Biraz İdrak Etmeye Çalışalım. Öldükten sonra dirilmeye muhasebe ve ahir’et gününe inanmayan bir gurup insanla mezarlığa giderek, Bir Mezardaki ölüye seslenmiş Allah’ın izni ile ölü dirilmiştir ve ölüye kabrinde neler yaşadığını sormuştur. Ve kabir ehli Allah’ın izni ile dile gelerek yaşadıklarını anlatmaya başlamıştır… Ben öldükten sonra kabrime sorgu melekleri geldi ve bana sorular sordular; Sorulara verdiğim cevaplar sonunda bir melek iki elini açarak mezarımın duvarlarını ileriye doğru itti. Mezarım aydınlık ve büyük bir oda haline geldi, odamda bir pencere açıldı, odamın penceresinden dışarıya baktığımda odamın dışınında, güzel bir bahçe olduğunu çiçekler içinde hurilerin birbiri ile oynadıklarını gördüm. Penceremin yakınında olan hurilerden birini yakalamak için elimi penceremden uzattığımda, elim hurinin boynunda olan inci kolyesine takıldı ve kolye koptu.

İncilerin bir kısmı penceremden benim odama bir kısmı da hurinin bulunduğu bahçeye dağıldı, Odama düşen inci tanelerini toplamaya başladığımda sen seslendin ve uyandım ya Muhemmed der. Bunun üzerine peygamber efendimiz sormuş, peki sen ne zaman öldün? Kabir ehli cevap verir ben ölmeden önce İsa a.s Peygamberdi ya Muhammed der. Ve Allah’ın izni ile mezar ehli tekrar mezarına döner .. Bunun üzerine Allah resulü H.z Muhammed başka bir mezara yönelir,ve başka bir kabirehline seslenir. Allah’ın izni ile ölü olan şahıs mezarından uyanır. H.z Muhammed s.a.v sorar öldükten sonra neler yaşadın? der. Kabir ehli ben öldükten sonra mezarıma melekler geldi, ve bana bazı sorular sordular; Sorulara cevap veremeyince melekler çekildi ve karşımda tarif edemeyeceğim korkunç bir yaratık elinde sürükleyerek bir balyozla bana doğru geldi ve balyozu kaldırıp bütün gücü ile Başıma vurdu kayalara taşlara çarpa, çarpa korkunç bir hızla yere doğru çakılmaya başladım.

Haykırıyor bağırıyor yardım istiyordum, bu süre tam 500 yıl sürdü sonunda biri çıkıp bana seslendi. Seni buradan kurtarayım mı dedi; Ben yalvardım ne olur kurtar dedim ve beni kolumdan tutarak gökyüzüne doğru fırlattı uçsuz bucaksız bir diken tarlasına düştüm her bir diken benim boyumun iki misli büyüklüğündeydi. Her yerimden dikenler girmiş dikenlere çakılmıştım çok büyük ızdırap ve acı içinde kıvranıyor, haykırıyor ve bağırıyordum kimse yok mu? Beni bu acıdan kurtaracak, kurtarın beni,diye feryat ediyordum tam 500 yıl sürdü bu ızdırabım ve bir ses duydum seni buradan kurtarayım mı dedi. Kurtar beni dedim der ve beşer yüzyıl acı çektiği 3 hadiseyle birlikte 2500 yıllık bir azap ve acı yaşadığını anlatır. Bunun üzerine Allah Resulü sorar sen ne zaman öldün der. Kabir ehli ben ölmeden son peygamberin gelmek üzer olduğu konuşuluyordu…

İlk diriltme olayında binlerce yıl önce ölmüş birinin 10 dakikalık güzel bir kabir hayatı ile bu sureci atlatması; İkinci diriltme olayında ise, çok kısa bir süre önce ölmüş olan, bir insanın, bu kısa sürede binlerce yıllık bir acı çekmesi, aklın idrak ve izah edemeyeceği inanması güç olaylardır. Oysaki bu ve benzeri olaylarla anlayacağımız. Yüce Allah’ın zaman ve mekan üzerindeki sonsuz kudret ve kuvvettir. Allah c.c kısa anlar içinde uzun zamanlar ve aynı mekan içinde farklı eksenlerde farklı mekanlar yaratabilmesidir. Muhasebe Gününden Sonra Ahir’et Hayatı İsrafil Aleyhi Selam’ın İlk Suru Üflemesinden Sonra Kıyametin Kopacağı ve 40 Yıl Süren Bir Kabir Hayatı Bekleyişinden Sonra İkinci Sur İle İnsanların Tekrar Dirilerek Büyük Muhasebe ye Çekileceği Mahşer Alanında Bir Araya Geleceği Bilinmektedir. Muhasebe gününden sonra insanların ikameti olarak bildirilen. Cennet,Cehennem ve ikisi arasında ki Araf olarak 3 ayrı mekan bilinmektedir.

Ahret hayatı sonsuzdur fakat bu sonsuzluk bakii’yet değildir.( sonsuzluk burada sınırsız bir süre olarak verilmiştir Yüce Allah’ın bu sonsuzluktan kastının baki yet olmadığını yaratıcının özel isminin tanımında bulunan Ezeli ve Ebedi varlığın özel ismidir Allah) açıklamasından da anlaşılmaktadır. Günahlarından dolayı cehenneme gidip bir müddet cezalarını çeken bir kısım insanında cennete gideceği bilinmektedir. Yazarın düşüncesi: Burada cezalarını çektikten sonra Cennete gitmek söylemi beklide tam doğru bir tanım değildir. Çünkü günahlar bir kir çeşididir ve günah kirinin tek ve yegane temizleyicisi olarak Yüce Allah ateşi öngörmüştür. Yüce Allah’ın günahları temizlemekte cehennem ateşini öngörmesini geniş ve akılcı bir mantıkla düşündüğümüzde karşımıza çıkan şu gerçeği göz ardı etmemek gerekmektedir. İnsanların günahlara sürüklenmesinin sebebi olarak yoldan çıkaran ve günah ittifakı yaptığımız (Azazel) yani Şeytan ateşten yaratılmıştır.

Bunun içindir ki Yüce Allah işte ittifak ettiğiniz şey buydu. Şimdi benim,yapmayın,uymayın ve onunla ittifak etmeyin demiş olmama rağmen aranızda ittifak ettiğiniz şeyleri, Bu cehennem ateşi ile aranızda ne varsa geri verin ve geri alın sizin için yarattığım cennetime ancak böyle girebilirsiniz demek istemesidir. Ahret hayatına örnek vermeye çalıştığımız bu olaylar gerçek bir Alemin sadece zerre şeklinde adlandırabileceğimiz çok küçük bir örneğidir.

Yüce Allah her şeyin doğrusunu bilendir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.