1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Kasapoğlu: “Haziran ayı burs ve kredi erken ödemeleri bugün başladı”
Abdullah Gül veda ediyor

Abdullah Gül veda ediyor

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağutsos tarihinde görevini tamamlayacak. Veda turlarına başlayan Abdullah Gül bu göreve 28 Ağustos 2007 tarihinde gelmişti.Cumhurbaşkanlığına...

A+A-

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağutsos tarihinde görevini tamamlayacak. Veda turlarına başlayan Abdullah Gül bu göreve 28 Ağustos 2007 tarihinde gelmişti.

Cumhurbaşkanlığına aday gösterildikten sonra yapılan ilk turda 341, ikinci turda ise 337 oy almıştı. Anayasaya göre ilk iki turda üçte iki çoğunluk sağlanması gerekiyordu. Bu da 367 oy demekti. Ancak bu turlara o zamanki iki muhalefet partisi ANAP ve DYP katılmamıştı. Salt çoğunluğun yeterli olduğu üçüncü turda Abdullah Gül 339 oy aldı ve Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı oldu.

Abdullah Gül 1950 yılında Kayseri’de dünyaya gelmiş. Orta öğrenimini de burada yapmış. Kayseri Lisesi’ni bitirdikten yüksek tahsil için İstanbul’a gelmiş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirmiş. Sonra da aynı okulda doktorasını yapmış.

Öğrencilik yıllarında gençlik örgütü olan Milli Türk Talebe Birliği’ne üye olmuş. Arkasından Sakarya Üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluş çalışmalarında görev üstlenmiş. Bu fakültede beş yıl iktisat dersleri vermiş.

1983 yılında Cidde’de, Türkiye’nin de üye olduğu İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomi uzmanı olarak çalışmış. Görev yaptığı süre boyunca 8 yıl Cidde’de yaşamış.

1989 yılında ekonomi dalında doçent unvanı almış.

1991 yılında siyasete girmeye karar vermiş Abdullah Gül ve Refah Partisi’nden 19. dönem Kayseri Milletvekili olarak meclise girmiş. 1993 yılında ise Refah Partisi’nde Genel Başkan Yardımcısı olmuş. Arkasından 1995 yılında yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi’nden 20. dönem Kayseri Milletvekili seçilmiş.

Mecliste Plan ve Bütçe Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu üyelikleri görevlerini de yapan Abdullah Gül, 1996 yılında, RP ve DYP koalisyon hükümetinde Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerini yürütmüş.

Refah Partisi’nin, Anayasa Mahkemesi tarafından 1998 yılında kapatılmasından önce kurulan Fazilet Partisi’ne geçmiş ve bu partiden, 1999 genel seçimlerinde 21. dönem Kayseri Milletvekili olarak yeniden parlamentoya girmiş.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğini de yürüttüğü dönemde Fazilet Partisi içinde kendinlerini yenilikçi kanat olarak isimlemdiren bir akım oluşmuş. Bu kanadın desteğini arkasına alan Abdullah Gül, 2000 yılında yapılan Kongre’de parti başkanlığına aday olmuş. 521 oy almış ancak 633 oy alan Recai Kutan’ın gerisinde kalmış.

Anayasa Mahkemesi 2001 yılında Fazilet Partisini kapatınca, bir süre bağımsız kalmış, arkasından 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda aktif rol almış.

Ak Parti içinde hem Kayseri Milletvekili hem de Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev almış.

Abdullah Gül, 2002 genel seçimlerinde yeniden Kayseri Milletvekili seçildi. O yıllarda AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasaklıydı. Bu yüzden 2002 yılında 58. Hükümeti kurma görevini aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, 2003 yılında Siirt Milletvekili Yenileme Seçimi’ni kazanarak milletvekili oldu. Abdullah Gül başkanlığındaki Hükümet istifa etti. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 59. Hükümet kuruldu. Bu yeni hükümette Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev üstlendi.

Abdullah Gül, ileri düzeyde İngilizce ve Arapça biliyor. 1980 yılında Hayrünnisa Gül (Özyurt) ile evlenen Gül’ün üç çocuğu var. Ayrıca futbolda Beşiktaş taraftarı.

Şimdi ne olacak? Siyasette uzman olanların görüşüne göre, Abdullah Gül’ün Tayyip Erdoğan ile çatışacağını sanmak çok yanlış olur. Abdullah Gül hiçbir şekilde Recep Tayyip Erdoğan ile karşı karşıya gelmez. Son derece siyaset zekası olan biridir. Ancak siyaset yapmaya devam etmek isteyecektir. Zaten kendisi de, görevi bittiğinde partisine döneceğini ve bunun çok doğal olduğunu söylemişti.

Recep Tayyip Erdoğan, 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak ve hem Başbakanlık he de Parti Başkanlığı görevlerini bırakacak.

Abdullah Gül’ün hedefi önce Parti Başkanlığı’na seçilmek, arkasından hükümet kurarak Başbakan olmaktı. Ancak Recep Tayyip Erdoğan Kongre tarihini 27 Ağustos olarak belirledi. Yani Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmadan bir önceki gün. Bu durumda Abdullah Gül, parti başkanlığına aday olamayacak. Bu çok ilginç bir rastlantı. Ya Abdullah Gül’ün parti başkanı olması engelleniyor ya da hükümet sözcüsünün açıkladığı gibi bu, Başbakanın gitmesi ile ilgili bir durum.

Kulislerde şimdi Başbakan olarak dört kişinin ismi geçiyor. Bülent Arınç, Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu ve Mehmet Ali Şahin.

Bu dönemi bir ara dönem olarak gören Ak Parti, Abdullah Gül’ün ancak 2015 seçimleri sonrasında Başbakan olabileceğini düşünüyor.

Birol Şahiner

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.