1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?
40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?

40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?

Engelli vatandaşlar daha uygun fiyatlarla sıfır araç sahibi olabilirler.

A+A-

Bu desteklerin başında; ÖTV istisnasını içeren düzenlemeler bulunmaktadır. Buna göre; yetkilendirilmiş sağlık kurulum ya da kuruluşlarından engelli raporu alan %40 ve üzerindeki engel sahipleri ÖTV indiriminden, %90 ve üzerindeki engel sahipleri ise ÖTV muafiyeti hakkından yararlanabilir.

ÖTV NEDİR? KİMLER ÖTV’DEN MUAF TUTULUR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),  2002 yılında Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında geliştirilen özel tüketim içeriğinde değerlendirilen mal üzerinden belirlenen miktarda alınan harcama vergisidir. Bu vergi kapsamında; mücevher, kürk, lüks araba, tekel ürünleri, alkol, sigara, fosil atık, benzin ve kömür gibi çevreye ve sağlığa zararlı ya da lüks olarak değerlendirilen ürünlerden alınır.

ÖTV istisnasından şehit yakınları (eşi, çocukları, anne ve babası), gazi ve gazi yakınları ile tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile engel durumu kanıtlanmış kişiler yararlanabilmektedir.

ÖTV İSTİSNASINDAN YARARLANMAK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR NELERDİR?

Engelli vatandaşların ÖTV istisnasından yararlanması için tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile engel durumu kanıtlaması gerekir. Bu raporda engel oranı ile engel durumu açık bir şekilde belirtilmelidir. Raporda aynı zamanda ağır engelli ya da sürücü belgesi alabilir ifadelerinden birine yer verilmelidir.

Engelli vatandaşların ÖTV istisnasından yararlanarak araç almasından sonra aracı satabilmesi ya da yeni bir araç alabilmesi için üzerinden 5 yıl geçmelidir. Ancak aracın doğal afetler nedeniyle kullanılamayacak hale gelmesi durumunda bu 5 yıllık şart ortadan kaldırılır.

ÖTV indirimi engelli bireylere özel olarak tanınmış bir haktır. Bu indirimden yararlanmak isteyen vatandaşlarında aracı kendi üzerine kayıt ettirmeleri gerekir. Ancak bu noktada bazı istisnalar söz konusu olur. Yüzde 90 ve üzerinde engeli olan ve bu engeli araç kullanmasına müsaade etmeyen vatandaşlar da ÖTV’siz araç alabiliyorlar. Bu araçları engelli bireyin 2. ve 3. Dereceden akrabaları kullanabiliyorlar. Aynı zamanda yüzde 90 ve üzerindeki engel sahibi ile 18 yaşından küçük engelli vatandaş için vasi kararı gerekir.

ÖTV istisnaları bütün vergiler dahil olmak üzere 303 bin 200 TL altındaki bütün modellerdeki araçlar için geçelidir.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.