1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 26 Ocak Güncel Altın Fiyatları! Gram Altın, Çeyrek Altın Kaç TL?
26 Ocak Güncel Altın Fiyatları! Gram Altın, Çeyrek Altın Kaç TL?

26 Ocak Güncel Altın Fiyatları! Gram Altın, Çeyrek Altın Kaç TL?

26 Ocak altın piyasası ne durumda? Altın fiyatları düşüyor mu?, yükseliyor mu? Gram ve çeyrek altın fiyatı bugün ne kadar oldu? 26 Ocak 2021 güncel altın fiyatları... gram altın kaç tl? çeyrek altın kaç tl? Haber detayda...

A+A-

Yatırımcılar altın fiyatlarındaki son durumu merak ediyorlar. Peki Gram altın fiyatı bugün ne kadar ? İşte 26 Ocak 2021 güncel altın fiyatları..

Gram altında ise alış fiyatı 442,48 lira, satış fiyatı 443,20 liradan işlem görüyor. 

Spot piyasada anlık ve güncel çeyrek altın alış fiyatı 719,61 lira, satış fiyatı 731,33 lira seviyesinde yer alıyor.

 

26 OCAK 2021 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Güncel Altın Fiyatları

Asırlarıdır değerini koruyan ve son günlerde de oldukça değerli bir hale gelen altın, ülkemizdeki çeşitli nedenler ve döviz kurlarının durumu nedeniyle gittikçe yükseliyor. Yatırımcısının yüzünü güldüren ve uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlerin başlıca tercihlerinden olan altın, özellikle de 2021 yılı içerisinde daha da avantajlı hale gelecek gibi duruyor.

Her yatırımcının sıklıkla kontrol etmesi gereken güncel altın fiyatları, genellikle dolar ile ilgili yaşanan gelişmeler karşısında değişiklik gösteriyor ve bununla beraber genellikle ortalama bir değer aralığında seyrediyor. Bu yüzden altına yatırım yaparken diğer döviz kurlarını ve özellikle de doları göz önünde bulundurmak, altından uzun vadede elde edilecek karı büyük oranda etkiliyor.

Gram Altın

Altın, geçmişten günümüze bilinen en değerli madenlerden biridir. Altın, ziynet ve süs eşyası olarak kullanılmanın yanı sıra değerli bir yatırım aracıdır. Altında yatırım için en çok tercih edilen çeşit ise gram altındır. Gram altın, altın rafinerisi tarafından 22 ve 24 ayar olarak üretilir. Gram altın bozdururken değer kaybı yaşamaz. Alış ve satış arasındaki en az fark gram altında olur. Genel anlamda altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve uzun vadede risk yok denebilir. Gram altının fiyatını ons belirler ve ons dolara endekslidir. Ayrıca dünyada altın rezervlerinin azalması, devletlerin altın depolaması ve ons altının dolar seyri sebebiyle altının her daim avantajlı ve kazançlı olması kaçınılmazdır.

Çeyrek Altın

Altın yüzyıllardan beri bir yatırım aracı olarak kullanılır. Üstelik her zaman için güvenli bir liman olmuştur. Zaman zaman altının değerinde düşüşler yaşansa da uzun vadede altının kaybettirdiği pek görülmemiştir. Bu yüzden toplumumuzda da altına itibar edilir.

Altının piyasada güvenli şekilde alınıp satılabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından standartları belirlenmiş olan Cumhuriyet altınları üretilir. Bir Cumhuriyet altınının dörtte biri değerinde olan küçük altınlara da çeyrek altın adı verilir.

Bir çeyrek altın 22 ayar altından üretilir ve büyüklüğü 18 mm çapındadır. Kulpsuz olarak satılan türleri 1.75 gram ağırlığındadır. Yatırım amacıyla en çok tercih edilen altın çeşitlerinden biridir. Kültürümüzde hediyelik altın olarak da bilinir.

Yarım Altın

Altın dünya üzerinde nadir bulunan madenlerden biridir. Bu nedenle de uzun vadede yüksek getiri sağlamaktadır. Türk toplumunda genellikle düğünlerde takılan bir takı çeşidi olarak bilinse de, altın yatırımcılar için oldukça önemli bir araçtır. Altın çeşitleri işlemeli ve işlemesiz olarak ikiye ayrılır. İşlemeli altınlarda takı olarak, işlemesiz altınlar ise yatırımlık olarak kullanılabilir.

Yarım altın alarak uzun vadede yüksek oransa kazanç sağlayabilirsiniz. Altın, yatırımcısına kaybettirmeyen madenlerden biri olarak bilindiği için, yarım altın alımı da kazanç sağlar. Yarım altının faydaları getiri bakımından oldukça yüksektir. Yarım altın almak size fiyat artışı oldukça kazanç sağlama açısından fayda sağlar. Türkiye'de altın fiyatlarının giderek yükselmesinden dolayı yarım altın alarak siz de ilerleyen zamanla beraber kazanç sağlayabilirsiniz.

Tam Altın

Yatırımcıların gözde tercihlerinden birisi olan Tam altın, içerisinde bulunduğumuz yıl dahilinde değerini artırıyor ve gelecek aylar içerisinde de altın fiyatlarına bağlı olarak daha da değerli hale gelmesi bekleniyor. Özellikle uzun vadeli yatırımcıların tercihi olan bu yatırım aracı, genellikle dövizle ilgili gelişmeler karşısında değer kazanıyor.

Uzun vadede her şekilde yatırımcısına kazandıran altın, özellikle de döviz piyasasını sıkı şekilde takip eden ve olaylar karşısında altının ne gibi tepkiler vereceğini doğru tahmin eden kişilere kazandırıyor. Bu yüzden hem politik gelişmeleri hem diğer döviz kurlarını, hem de ülkenin genel durumunu iyi şekilde takip etmek ve analiz etmek, altın yatırımından kar etme şansınızı artırıyor.

Reşat Altını

Sultan Reşat döneminde çıkarılmaya başlandığı için "Reşat altın" olarak adlandırılan altın çeşididir. Yatırım aracı olarak satın alınabilir ancak piyasada her zaman kolayca bulunamayabilir. Cumhuriyet altını ile aynı değerde olması gerekse de piyasada az olması ve antik değeri bulunması nedeniyle biraz daha pahalıdır.

22 ayar olan Reşat altınların ağırlığı 7,2 gram civarındadır. Piyasada orijinal Reşat altınlar yanında yeni basım olanlar da bulunur. Sahte olanlarına da rastlanır. Bu nedenle alışveriş yapılırken dikkati olmak gerekir.

Reşat altınların üzerinde Osmanlı tuğrası ve Sultan Reşat'ın Arapça harflerle attığı imzası bulunur. Esasen kulpsuz olarak üretilmiş olan altınlar takı olarak kullanılacaksa sarı madenden kulp yapılabilir.

Cumhuriyet Altını

Uzun vadeli yatırım araçlarının başında gelen cumhuriyet altını, doğru fiyat analizi yapabilen ve gündemi doğru takip eden yatırımcılara oldukça iyi paralar kazandırabiliyor. Genel olarak yükselişte olan ve ilerleyen süreçte de değer kazanması beklenen bu yatırım aracı, özellikle de yatırımından kesin kazanç bekleyenlerin tercihi oluyor.

Kolaylıkla satın alabileceğiniz ve güvenli bir şekilde yatırım gerçekleştirebileceğiniz bu yatırım aracı, gündemi doğru takip etmeniz ve beraberinde fiyat analizini de düzenli olarak yapmanız durumunda size de kazandıracaktır. Fiyatları eksiksiz takip ederek yapacağınız doğru analizler, uzun vadeli olarak size pozitif yansıyacak ve yatırımınızdan güzel kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden altın fiyatlarındaki değişimleri ve beraberinde döviz kurlarındaki değişimleri düzenli olarak takip etmelisiniz.

14 Ayar Bilezik

Genellikle aksesuar olarak tercih edilen ve kullanılan 14 ayar bilezik, doğru değerlendirildiği taktirde oldukça etkili bir yatırım aracıdır. Diğer altın çeşitlerine nazaran biraz daha düşük bir değere sahip olsa da, yapılacak doğru fiyat takipleri ve analizleri, bileziklerden de kar edilmesine olanak tanıyacaktır.

Sadece altın fiyatlarının değil, diğer döviz kurlarının da takibi, her yatırımda olduğu gibi bu yatırım türünde de oldukça önemlidir. Çünkü altın fiyatı, döviz kurlarına endeksli olarak değişim göstermekte, özellikle de dolar kuru karşısında değer kazanmakta veya kaybetmektedir. Bu yüzden altın ile beraber, özellikle dolar kurunun düzenli takibi ve analizi önemlidir. Böylelikle elde edilecek kazanç artacak ve uzun vadede çok daha etkili bir yatırım yapılmış olacaktır.

18 Ayar Bilezik

Altın takmak hoş ve güzel bir görsel oluşturur. 18 ayar bilezik ise hediye olarak tercih edilen en güzel altın çeşitlerini ortaya çıkarır. Düğün ve özel günlerde hediye olarak altın satın almak istiyorsanız 18 ayar olan bileziklerden tercih edebilirsiniz. Bu bilezikler bozdurulduğunda da kıymetli olan bileziklerdir. Kadınlara hoş bir tasarım sağlayan bu bilezikler özel günlerde takmak için uygun olan, gündelik hayatta da kullanışlı yapısıyla tercih edilen takı modellerindendir. İşçiliği daha az olan 18 ayar bilezikler satılması halinde daha çok kâr ettirirken, işçiliği fazla olan bilezikler ise görsel açıdan çok daha güzeldir. Her zevke özel olan bu bileziklerin görünüm açısından diğer bileziklerden farkı yoktur, sadece ayarı değişiktir.

24 Ayar Bilezik

%99,99 saflıkta olan ve milyem değeri 999,9 olan 24 ayar altın, oldukça kazançlı bir yatırım aracıdır. Genel olarak düşük bir yükseliş eğiliminde olan 24 ayar altın, kararlı bir şekilde değer kazanmakta, bu sayede uzun vadeli yatırım yapanların yüzünü güldürmektedir.

24 ayar altın, en sık şekilde 24 ayar bilezik olarak tercih edilmekte ve aksesuar olarak kullanılmaktadır. 24 ayar altının bu çeşidi her ne kadar daha az kazançlı ve daha düşük getirili olsa da, uzun vadeli yatırım konusunda etkilidir. Eğer siz de belirli bir miktar paraya sahipseniz ve bu parayı güvenli bir yatırım aracında değerlendirmek istiyorsanız, kararlı bir şekilde yükseliş gösteren 24 ayar altına yönelebilirsiniz.

ALTIN NASIL ÇIKARTILIR?

Altın, yer kabuğunun ana katmanından çıkarılmakta olan bir madendir. Doğada bulunan madenlerin bir kısmı toprakla ve kayalarla kaynaşmış bir durumda yer almaktadır. Yer kabuğunun derinlerinde olduğundan dolayı tespit edilebilmesi ve çıkarılma işlemleri epey uzun uğraşlar neticesinde gerçekleştirilir. Altın genel olarak kumlu akarsu yataklarından, volkanik kayaların üzerinden ve okyanuslardan çıkarılmakta olan bir madendir. Altın çıkarmak için kullanılan en eski ve en yaygın yöntem ise “altın tarama” tekniği olarak karşımıza çıkar. Altının yer aldığı bölgeler profesyonel birtakım teknikler sayesinde belirlenir. Bu teknikler arasında en sık kullanılan da uzaktan arama tespitidir. Uydu fotoğraflama ve metal detektör araçları da yine uzaktan arama sistemleri arasında yer almaktadır.

Uydu fotoğrafları içerisinde ne kadar derinlikte ve ne kadar miktarda altın bulunduğunu tespit edebilmek için yüksek teknolojili bilgisayarlardan yardım alınmaktadır. Bu sistem ile tespit edilen coğrafi alanlarda jeokimyasal birtakım testler gerçekleştirilir. Toprak, bitki ve kum cinsleri üstünden bazı analizler yapılır. Devlet izinleri ile gerçekleştirilmekte olan bu bölgelerin tespitinin yapılmasının ardından endüstriyel altın çıkarma işlemleri de başlatılır.  En sık tercih edilen endüstriyel yöntem de sondaj yöntemidir.

ALTIN NERELERDE KULLANILIR?

Altın’ın parıldamasının az bulunur cinsten olması ve işlenmesinin de nispeten çok daha kolay olması onu çekici ve tercih edilen bir metal haline getirmektedir. Bu nedenle altın insanlık tarihi boyunca mücevherat olarak kullanılmış ve insan hayatında çok önemli bir yer tutmuştur. Altın dozajı gramlarla olsa bile bunun yanı sıra; yatırım aracı olarak altın kullanımı, bir ilaç olarak altın kullanımı ve endüstriyel alanlarda da altın kullanımı rahat bir şekilde görülebilir. Ayrıca; uzay ve havacılık, (uzay elbiselerinin astronot başlıkları yapımında tercih edilen bir madendir) inşaat sektörü, (Uzay sanayinde kullanıldığı gibi inşaat sektöründe de kullanılan bir maden olan altın, yansıtma özelliği sayesinde yüzeyin ısı alışverişini ciddi bir ölçüde azalttığından dolayı bu sektörde tercih edilmektedir) tekstil sektörü, (Moda tasarımcılarının özel koleksiyonlarında hem kumaş işlemede hem de ip olarak kullanılan bir madendir; zenginlik göstergesi olarak kıyafetlerde de bazen tercih edilmektedir ) ve kaplama sanatında kullanılmaktadır.

ALTIN FİYATLARI NEYE GÖRE ARTAR

Geçmişten günümüze değerini hiçbir şekilde kaybetmemiş ve fazlasıyla değerli bir maden olan altın hem gücün hem de zenginliğin göstergesi olarak görülmektedir. Durum böyleyken de insanlar için çok iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. Hatta pek çok kişi için ‘’güvenli liman’’ şeklinde adlandırılan bir yatırım şeklidir. Özellikle uzun dönemli yatırım yapmak isteyen kişilerin başvurduğu altın için, akıllarda bazı sorular belirmektedir ve bu sorulardan en önemlisi ise altın fiyatlarındaki artışın neye göre belirlendiğidir. Peki altının artışı ne ile doğru orantılıdır?

İlk olarak altın fiyatlarının yerel bir şekilde belirlenmediğini, bütün dünya genelinde aynı şekilde belirlenmekte olduğunun iyi bilinmesi gerekir. Çünkü altın bütün dünyada işlem gören bir madendir. Bu duruma göre de Türkiye'de işlem bittiği zaman İngiltere'de, İngiltere'de bittiği zaman ise Amerika'da, Uzakdoğu'da açılmaktadır. 24 saat boyunca hareketli olan piyasada altın hiçbir şekilde uyumaz. İşte fiyatların belirlenmesi konusunda bu oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkar. Dünyada yaşanan ekonomik hareketler altın fiyatlarının belirlenmesinde büyük rol oynar. Tabi fiyatları kimin belirlemekte olduğu sorusuna da altında en büyük paya sahip olan devletler olarak cevap verebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri, bu devletlerin başında gelmektedir.

Ekonomik gelişmelerin altın üzerindeki etkisinin ardından altın fiyatlarını belirleyen önemli bir başka faktör ise arz ve taleptir. Yani altına olan talebin fazla olduğu noktada altın fiyatı da bununla doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Başlangıç olarak mücevher talebi olmak üzere altına karşı endüstriyel birtakım talepler, Madencilik şirketlerinin altın çıkarabilmek için sahip olduğu maliyetler, Altın arz ve talebinde ciddi bir konuma sahip olan ülkelerin jeopolitik konumları, Petrol ve diğer emtiaların fiyatlarındaki durum, Merkez bankalarında gerçekleştirilen altın alış ve satış işlemleri, Merkez bankalarının yürütmekte olduğu para politikaları, reel faiz hadleri, enflasyondaki oranlar, dünya ekonomilerinde gözlemlenmekte olan büyüme hızları, Altın üreticilerinin gerçekleştirdikleri hedging işlemleri, Altının işlem görmekte olduğu vadeli piyasalar içerisinde kısa ve uzun pozisyon miktarları, spekülatif amacı ile yürütülen işlemler, ABD Doları’nın diğer bütün para birimleri karşısında nasıl bir değerde bulunduğu, altının fiyatındaki artışı, düşüşü çok ciddi bir ölçüde etkilemektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler